Дослідницько-експериментальний напрям

Розкриття та реалізація особистісного потенціалу обдарованої молоді в умовах загальної глобалізації суспільства, формування майбутньої наукової еліти нації є провідним завданням дослідницько-експериментального напряму сучасної позашкільної освіти.

Головне призначення інтелектуально-обдарованих дітей – висувати нові ідеї. Творчість є суттєвою ознакою особистості, а освіта – це всезагальна форма її становлення. Тому поступово орієнтир на отримання готового знання замінюється націленістю на процес його творчого набуття і поглиблення, тобто наукового пошуку.

Дослідницько-експериментальний напрям Центру представлений науковим учнівським товариством «Логос» Херсонського відділення МАН України, створеним у 2008 році у зв’язку з активізацією МАНівського руху в регіонах.

На початку своєї діяльності товариство організовувало науково-дослідницьку роботу за двома напрямками: екологія та валеологія. З роками спектр пропонованих напрямків розширився – додалися: агрономія, лісознавство, генетика та селекція, зоотехнія та ветеринарія.

На сьогодні з вихованцями семи секцій («Екологія», «Валеологія та фізичне виховання», «Ботаніка та агрономія», «Біологія та зоотехнія», «Біологія людини», «Валеологія та медицина») працює семеро педагогів, шестеро з яких – кандидати наук Херсонського державного аграрного університету та Херсонського державного університету. Керує напрямом досвідчений методист Козуб Наталія Марківна.

Юні науковці працюють над дослідженням питань вирощування мальків осетрових риб з перспективою поповнення запасів стерляді у водних басейнах Дніпра і Чорного моря; аналізують питання підвищення конкурентоздатності українського меду на світовому ринку; розробляють найбільш оптимальні умови вирощування лікарських рослин, пшениці та соняшнику, сосни та ялини; вивчають екологічні проблеми міста: чистоту атмосферного повітря, стан басейнів малих річок Дніпра, питання малої вітроенергетики; пропагують здоровий спосіб життя, аналізуючи проблеми зору, постави, органічного харчування, профілактики захворювань серцево-судинної та репродуктивної системи, йододефіциту, алергії, цукрового діабету. Не залишають осторонь й дослідження проблем, що супроводжують шкільне життя: причини виникнення стресу, оцінка стану фізичного і психічного здоров'я молодших школярів тощо.

За десять років вихованцями «Логосу» написано 272 науково-дослідні роботи, з яких 153 визначено переможцями І етапу Всеукраїнського конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт МАН, 81 робота – переможцями ІІ етапу, 16 робіт – переможцями ІІІ етапу.

Керуючись принципом Бернарда Шоу: «Якщо у вас є яблуко і у мене є яблуко, і якщо ми обміняємося цими яблуками, то у вас і в мене залишиться по одному яблуку. А якщо у вас є ідея і у мене є ідея, і ми обмінюємося цими ідеями, то у кожного буде по дві ідеї», вихованці «Логосу» активно беруть участь у Всеукраїнських студентських науково-практичних конференціях та друкуються у збірниках наукових праць. За час існування наукового учнівського товариства у збірниках науково-практичних конференцій надруковано 97 статей.

Товариством налагоджена співпраця з закладами загальної середньої освіти міста, Агробіостанцією-ботанічним садом Херсонського державного університету, Департаментом екології та природних ресурсів Херсонської обласної державної адміністрації, Херсонським обласним краєзнавчим музеєм, Центром планування сім'ї при пологовому будинку Суворовського р-ну, медичними установами міста, бібліотеками.

На сьогодні вихованці учнівського товариства «Логос» - це професійно зорієнтовані, озброєні відповідним дослідницьким інструментарієм молоді люди, які ще перебуваючи у школі, вже визначилися зі своїм призначенням у майбутньому.